FSTA (Food Science & Technology Abstracts®)

FSTA (Food Science & Technology Abstracts®)

http://thomsonreuters.com/fsta/

International Food Information Service tarafından yayınlanan yiyecek ve meşrubat veritbanıdır. Gıda Bilimi, gıda teknolojisi ve insan beslenmesinin gıdalar ile ilişkisi üzerine uygulamalı araştırmalar sağlar. Bu geniş Gıda Bilimi veritabanı 750.000den fazla kayıt içerir. FSTA ilk Pazar araştırmalarından paketlenmesine kadar gıda üretimin tüm aşamalarını kapsar. ISI Web of Knowledge parçasıdır.

İçeriğinde dergi, standard, kitap, mevzuat, patent, tez, rapor, konferans bildirileri bulunmaktadır.

FSTA dergilerde, kitaplarda, konferanslarda, raporlarda, tezlerde, patentlerde, standartlarda ve yasalarda kullanılan gıda ile ilgili literatürü barındırır. Uluslar arası içerik (90 ülkenin üzerinde ve 40 dilden fazla), 104 ülkeden patent literatürü, makaleler (1969dan günümüze kadar 1.800 dergiden fazla), uzman bilim adamları tarafından yazılan özetler ve FSTA Thesaurus (yeni teknolojilerle sürekli büyüyen yaklaşık 10.000 anahtar kelime) yer almaktadır.

Konu dağılımı ise; Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Gıda Güvenliği, Katkı Maddeleri, Besi, Beslenme, Paketleme, Ambalajlama, Hayvansal Gıdalar, Hijyen ve Toksikoloji, İçecekler, Yağlar, Margarinler, Tahıllar, Kakao, çikolata, Şeker, Meyve ve sebzeler şeklindedir.

Uygulamalı yaşam bilimlerinde, ziraatta ve gıda ile ilgili alanlarda araştırmacılara eksiksiz ve güçlü araştırma sağlar. Araştırmacılar sadece FSTA erişmekle kalmaz; ISI Web of Knowledge sayesinde tamamlayıcı CAB ABSTRACTS, BIOSIS Previews, ve AGRICOLA kapsamlarına da erişir. Bioteknoloji, gıda güvenliği, gıda bilimleri, fonksiyonel ve yeni çıkmış gıdalar, katkı maddeleri, beslenme ve paketleme gibi gıda ile ilgili disiplinlerde geniş bir içerik sunar. ISI Web of Knowledge standartlarında; içerik, bilimsel doğruluk, ilgililik, güncellik, okunaklılık avantajı vardır. Kullanıcıları için FSTA ile birlikte diğer ISI Web of Knowledge kaynaklarında da aynı arama yapma imkanı sunar.

TAGEM_BİM 2014